Generalni direktor “Telekoma Srbija” Predrag Ćulibrk najavio da će kompanija ove godine izdvojiti 200 miliona evra za investicije, ukazavši istovremeno da je realizacija investicionog plana uslovljena dobijanjem svih neophodnih dozvola. Podsticaj razvoja IKT-a u Srbiji ne treba prepuštati pojedincu, jednoj firmi ili kompaniji, nego time mora da se bavi država, sa nadležnim ministarstvima, koji će zajedno sa kompanijama kreirati specifičan ekosistem, a koji će pružiti odgovarajuće uslove za razvoj IKT-a i poslovanje svih kompanija. “Telekom Srbija” je posvećen okončanju procesa prenosivosti brojeva u fiksnoj telefoniji, ali problem je nasleđena složena, heterogena mreža i izdvajanje značajnih sredstava koje taj proces iziskuje. Ne radi se o tome da li “Telekom Srbija” hoće ili neće da pripremi mrežu za prenosivost broja. “Telekom Srbija” će to da uradi, ali su potrebni vreme i ogromna sredstva iz budžeta za ovu godinu.
Generalni direktor “Telekoma Srbija” Predrag Ćulibrk najavio da će kompanija ove godine izdvojiti 200 miliona evra za investicije, ukazavši istovremeno da je realizacija investicionog plana uslovljena dobijanjem svih neophodnih dozvola.
Prema njegovim rečima, podsticaj razvoja IKT-a u Srbiji ne treba prepuštati pojedincu, jednoj firmi ili kompaniji, nego time mora da se bavi država, sa nadležnim ministarstvima, koji će zajedno sa kompanijama kreirati specifičan ekosistem, a koji će pružiti odgovarajuće uslove za razvoj IKT-a i poslovanje svih kompanija.
U osvrtu na uslugu prenosivosti brojeva u fiksnoj telefoniji, Ćulibrk je rekao da je “Telekom Srbija” posvećen okončanju tog procesa, ali je ukazao na nasleđeni problem složene, heterogene mreže i na izdvajanje značajnih sredstava koje taj proces iziskuje.
Kako je istakao, ne radi se o tome da li “Telekom Srbija” hoće ili neće da pripremi mrežu za prenosivost broja. “Telekom Srbija” će to da uradi, ali su potrebni vreme i ogromna sredstva iz budžeta za ovu godinu.
Direktor za IT usluge “Telekoma Srbija”, Milan Simić, na panelu “IKT industrija – stub razvoja Srbije”, koji je održan juče, predstavio je iskustva i pojedine usluge koje je kompanija razvila u toj oblasti samostalno ili u saradnji sa partnerima.
“Telekom Srbija”, u saradnji sa 50 partnerskih kompanija građanima već nudi usluge koje doprinose razvoju IKT sektora, pre svega mobilno plaćanje. Plaćanje parkinga preko mobilnih telefona, zatim usluga Infostana, EDB-a, kao i mogućnost plaćanja preko weba samo su neki od servisa koje građani već sada mogu da koriste u Srbiji.
Podsetio je da je “Telekom Srbija” prošle godine u saradnji sa kompanijom Erikson na svetskom sajmu mobilne telefonije u Barseloni dobila nagradu za projekat “Ecobus” koji je realizovan u Pančevu.
Inače, zajednička ocena učesnika panela “IKT industrija – stub razvoja Srbije”, bila je da sektor informaciono- komunikacionih tehnologija učestvuje sa 7 do 8 posto u nacionalnom BDP-u, što ga čini najvitalnijim privrednim sektorom u Srbiji.